We wtorek o 22:00 na żywo w programie Halo Polonia koordynator programu Polska 3.0, ambasador filmu Dywizjon 303, Angelika Jarosławska wraz z Marianem Zawalińskim, scenografem, opowiadali o pierwszej międzynarodowej produkcji o polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię – Dywizjonie 303, oraz o projektach na 100-lecie polskiego lotnictwa. Podsumowali także spotkanie z Księciem Williamem. Rodzina Królewska jest żywo zainteresowana produkcją „Dywizjon 303”.

Tematami dnia była oficjalna wizyta księcia Williama i księżnej Kate oraz „Dywizjon 303” – pierwszy film o Polakach walczących w Bitwie o Anglię.

Dywizjon 303 to żywe świadectwo obecności Polaków w historii Wielkiej Brytanii. Bez polskich pilotów, ciężko sobie wyobrazić zwycięstwo w Bitwie o Anglię. Polacy nie mieli sobie równych.

Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. I miał absolutną rację.
Wkład Dywizjonu 303 w walce przeciw hitlerowskim Niemcom, szczególnie w najważniejszym, wrześniowym okresie był wspaniały i zdumiewający…

Fakt powstawania filmu „Dywizjon 303” docenia brytyjska rodzina królewska, która interesuje się przedsięwzięciem. Świadczy to też o pozycji Polaków w Wielkiej Brytanii, tak w roku 1940 jak i teraz.

Film Dywizjon 303 to nowocześnie opowiedziana historia, osadzona w doskonale otworzonych realiach obyczajowych i scenograficznych tamtych czasów i wyrażona również zaawansowanymi technologicznie efektami specjalnymi. By film był zgodny z historią, realizatorzy korzystają z konsultacji licznych historyków, a także świadków historii. Szczegóły konsultowano z pilotami Dywizjonu 303, Witoldem Aleksandrem „Alexem” Herbstem, Franciszkiem Kornickim, Jerzym Główczewskim. Film kręcony jest jednocześnie w języku polskim i w języku angielskim.

Wywiad: 

http://halopolonia.tvp.pl/33275092/18072017-dywizjon-303-pierwszy-film-o-polakach-walczacych-w-bitwie-o-anglie

Cały odcinek: http://halopolonia.tvp.pl/33001070/18072017-2205